5 dollars challenge

DSC_0508

So i decided to take up the challenge for a day of only using 5 dollars.

In the morning of school, i didnt eat breakfast since i thought this would help me in my challenge. I guess not.

So during lunch, i bought a large sum of mixed rice which costs me $3.20.

5.00 – 3.20= 1.80

DSC_0509

Well luckily the school has a number of water coolers i can depend on so i dont have to buy any drinking water.

School ended late around six and i live far off at the east so i felt that i needed to get something to eat on the way home, so i bought Werther’s Original Cream Candies.

IMG-20160720-WA0017 1.80-1.10 = 0.70

Actually, i honestly made it home with 70 cents left but it was pretty torturing since i eat less than usual days. But if i were to count other expenses like transport, i am definitely sure this challenge would fail

In Singapore i would say a Poly student will most likely require 10 dollars a day

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s